Cyklistika dokáže být tvrdý sport. Každý, kdo se někdy vydal na delší cyklojízdu, ví, jak dokáže neseřízené kolo či nevhodné oblečení znepříjemnit cestu. V našem článku vám prozradíme, jak se na cyklovýlet obléct, najíst, jak připravit kolo a proč by vám rozhodně nemělo chybět číslo 603 854 694.
Cyklojízda začíná už v garáži
Abyste se na kole netrápili, musíte ho před cestou vždy dokonale seřídit. V první řadě zkontrolujte, zdali máte správně nahuštěná kola:
- Crossová kola se hustí na 6 - 8 atmosfér
- MTB kola se hustí na 2,5 - 5 atmosfér
- Silniční kola na 8 - 11 atmosfér
Obecně platí, že čím více kolo nahustíte, tím rychleji pojedete. Ideální míra nahuštění se však odvíjí i od terénu, ve kterém budete jezdit. Pokud se chystáte na silnici, nahustěte kolo podle údajů na plášti, pokud více než 1/3 vaší cesty povede přes polní cestu či kameny, nahustěte kolo spíš méně.
Zjistěte, zda máte správně nahuštěno do členitého terénu! Najeďte předním kolem na klacek a opřete se plnou vahou o kolo. Správně nahuštěný plášť by se neměl ohnout více než o třetinu.
Dalším důležitým aspektem, který ovlivňuje požitek z jízdy, je kvalita seřízení přehazovačky a řetězu. Správně udržovaný řetěz neskřípe, nereziví a při přehazování do něj zuby od kolečka bez problémů zapadají. Pokud vaše přehazovačka při převodu rychlosti cinká, je na vině její špatné seřízení. Za cukavý pohyb při šlapání mohou s velkou pravděpodobností opotřebená kolečka. Všechny tyto nedostatky odstraní odborný cykloservis, který si poradí i s vychýlenou geometrií kola. Nedostatečně vycentrované kolo vede k poškození brzdových destiček, opotřebení plášťů a v konečném důsledku odpovídá za váš zhoršený komfort při jízdě.
Mějte při ruce 1. pomoc pro poškozené kolo:
- pumpička
- brašna s nářadím a lepením
- rezervní duše
- montpáky
- multiklíč
Dokonale seřízené kolo je základem pro maximální prožitek z jízdy. Někdy vám však do cesty může vstoupit ostrý kámen nebo sklo. Pro tyto případy je dobré mít při ruce spolehlivého partnera, který se postará o vaši bezproblémovou cestu dál. Jestliže vaše trasa vede krásami Pardubického kraje, zavolejte či napište SMS na náš servis kol na 603 854 694. My za vámi přijedeme a vyměníme duši či poškozený díl vašeho kola.
Co na sebe?
Tato rádoby ženská kapitola zdaleka není o tom, jak na kole vypadat dobře. V tomto případě se budeme zabývat především vaším komfortem, tedy tím, jak se na kolo správně ustrojit. Před cyklojízdou vždy sledujte předpověď počasí:
- Slunečné a teplé počasí - oblečte dres s krátkým rukávem, návleky na ruce, na boty, do batohu si sbalte vestu či větrovku
- Teplota do 20 stupňů Celsia - oblečte dlouhý dres, kraťasy, návleky na nohy, tenké návleky na boty a větrovku
A co do sebe?
Stejně jako každý sport, i cyklistika vyžaduje optimální přísun živin a tekutin. Před jízdou si dejte lehké jídlo, které obsahuje cukry. Dobrým zdrojem živin jsou například rohlíky s marmeládou, šunkou, sýrem nebo ovesná kaše. Při jízdě se občerstvěte banánem, tatrankou nebo speciálními gely, které vám dodají nejen živiny, ale také tekutiny. V průběhu jízdy pamatujte na pravidelné občerstvování v intervalu 1x za hodinu. Při pohybu je samozřejmě třeba pravidelně pít, do lahve si proto nalijte vodu nebo ovocnou šťávu. V cíli vaší cesty si dopřejte lehké nesmažené jídlo bez těžkých tuků.
Když svaly křičí SOS aneb jak poznáte nedostatek energie
Snížená hladina energie ve svalech se projevuje: slabostí v rukou, bolestí zad, pocitem prázdného žaludku a těžkostí očí. Jakmile pocítíte jeden z těchto příznaků, udělejte si přestávku a dopřejte si menší svačinu.
Přinesli jsme vám několik rad, díky kterým si cyklovýlet maximálně užijete. Pokud dodržíte následující zásady, můžete na kole objet třeba celý svět a budete se stále cítit dobře. V případě, že byste do této problematiky chtěli proniknout hlouběji, zastavte se u nás na prodejně a my vám poradíme i s optimálním výběrem kola a jeho následným servisem.